*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 19, 2024, 01:29:01


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak powstało OK?  (Przeczytany 1962 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Herkules
Aktywny użytkown.
Użytkownik
***
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 76



« : Maj 13, 2008, 13:57:44 »

Do niedawna „rywalizowały” ze sobą dwie wersje na temat powstania znanego na całym świecie powiedzonka O.K. Pierwsza z nich miała się wywodzić z wojny domowej „Unionistów” przeciw „Konfederatom”. Wtedy to jak (twierdzą zwolennicy tej wersji), wracające trupy powiadamiały dowództwo na czarnych tablicach o poległych w boju. Kiedy powracano bez ofiar na tablicy wpisywano „0 killed” (zero poległych). Później skracano „killed” do „K” i w ten sposób miało się narodzić słynne już O.K. Dzisiaj nawet najwięksi  protagoniści tej wersji, powoli powątpiewają w jej autentyczność, a i fakt, że amerykanie nie potrafią odróżnić „zera” od „O”  też nie wpływa korzystnie na uporczywe trwanie przy tej wersji.
Druga wersja, która jest prawdopodobniejsza i została udokumentowana w archiwach FORDA, ma w sobie nieco mniej patriotyzmu i więcej przypadku ale są za to zapiski i dokumenty, potwierdzające jej prawdopodobieństwo.
Kiedy Henry Ford wprowadził w 1903 roku produkcję taśmową (fordzizm), jakość produkowanych samochodów (słynny Model-T) na taśmie popsuła się tak bardzo, że nie chciano kupować Fordów. Aby poprawić jakość doradzono Fordowi sprowadzenie ze Szwajcarii lub Niemiec kilku inżynierów, którzy mieli wtedy wspaniałą renomę i cieszyli się opinią dokładnych i precyzyjnych fachowców. Po kilku miesiącach, każdy samochód opuszczający halę produkcyjną miał na masce napisane kredą „O. K.” Na początku nikt nie wiedział co oznaczają te tajemnicze literki na maskach samochodów. Wiedziano tylko, że są już skontrolowane i nie mają usterek. Były jednym słowem „okay”. Pewnego dnia jeden z robotników zapytał inżyniera kontrolującego samochody, który pisał to swoje OK na maskach: „Wiem, że w języku niemieckim słowo kontrola pisze się przez „K” ale co oznacza to „O”? Wtedy ów inżynier uśmiechając się odpowiedział: To „K” niewiele ma wspólnego z kontrolą, to po prostu moje inicjały Oskar Krauss.
Oskar Kraus pracował w koncernie Forda 14 lat od 1904- 1918 i jest jak wynika z dokumentów nie tylko „ojcem” dobrej jakości Fordów ale i słynnego dziś na cały świat powiedzonka "O.K."
Zapisane
Herkules
Aktywny użytkown.
Użytkownik
***
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 76



« Odpowiedz #1 : Maj 13, 2008, 14:00:38 »

Kiedy angielscy osadnicy pojawili się na australijskiej ziemi, zauważyli nieznane im dotąd zwierzątka. Zwierzęta te, wydawały się Anglikom bardzo zabawne, potrafiły bardzo wysoko i daleko skakać. Chcąc się dowiedzieć jak te komiczne zwierzęta się nazywają, pytali za pomocą znaków rąk i migów tubylców. Aborygeni dosyć długo milczeli kiwając głowami. Po dłuższym czasie jeden z nich odpowiedział: "Kan Ghu Ru". Anglicy zrobili z tego "kanguru". Dzisiaj cały świat przejął już tę nazwę i w taki lub podobny sposób nazywają kangury. Ciekawe przy tym jest, że owi tubylcy mówiąc "Kan Ghu Ru". Mówili w swoim języku: "My was nie rozumiemy".
No i jak tu nie powiedzieć: Kurcze jak to dobrze znać języki.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.041 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

schoolmonster neverdie gangem shaggydogss geneo